Anna Hulačová - prosinec 2016

Musím vám, milí sousedé, s radostí sdělit, co jsem v televizi zjistil.

V přímém přenosu na ČT Art z udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého nominovali mezi pět finalistů v Kasejovicích dobře známou Annu Hulačovou. Cena Jindřicha Chalupeckého je každoročně udělována nejnadanějším mladým českým výtvarníkům. Cena vznikla z podnětu Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře a je udílena od roku 1990. Již samotná finálová nominace od mezinárodní poroty, značí veliký úspěch a ocenění vlastní tvorby mladých umělců.
Jelikož se o výtvarné umění, a tudíž i o tuto cenu zajímám, tak jsem byl mile překvapen a popravdě dojat, když jsem v nominacích uslyšel jméno Anny Hulačové. Všichni v Kasejovicích rodinu Hulačů známe a myslím, že můžu mluvit za všechny, že jim to ze srdce přejeme. Představení před publikem a krátké video s promluvou a tvorbou mě ujistilo, že uvedená sochařka Anna je tou Annou, kterou z Kasejovic známe. Přiznávám, že jsem byl třikrát příjemně překvapen. Poprvé, když jsem viděl její díla a sochy, podruhé příjemnou instalací ve žlutém prostoru a potřetí tím, že tam přišla včas :) Hlavní cenu, kterou udělovala odborná porota, si odnesl Matyáš Chochola a diváckou cenu českých center vyhrála kasejovická rodačka.
Vysvětlím jen, že Anna cenou získala rezidenční pobyt v evropském centru dle vlastní volby, který by ji měl v její práci dále rozvinout. Pražská výstava všech finalistů probíhá ve Veletržním paláci do 8. ledna a mohu ji všem zájemcům o umění vřele doporučit.
Na závěr ti, Anno Hulačová, děkuji a přeji, aby tě tvoje osobitá tvorba nadále bavila a naplňovala a abys sklízela úspěchy nejen v českém, ale i světovém moderním umění.

Medailonek Anny Hulačové
Anna Hulačová (1984) vystudovala Ateliér intermediální tvorby II – školu Jiřího Příhody na pražské Akademii výtvarných umění. V roce 2010 absolvovala studijní stáž na Korean National University of Arts v Soulu v Jižní Koreji. Je výjimečnou sochařkou, jejíž tvorba aktualizuje tradiční řemesla a do jazyka současného umění překládá inspiraci nalézanou ve starých mytologiích, východních kulturách, ale také českých lidových tradicích a původní křesťanské symbolice. Převážně figurativní práce ztělesňují zcela osobitou estetiku na pomezí starodávných idolů, gotické dřevořezby a plošného minimalismu grafického designu a fotografie. Své dílo Hulačová představila v mnoha renomovaných českých výstavních institucích, jako je Národní galerie, pražská MeetFactory, či Hunt Kastner Artworks. V roce 2014 byla autorka na rezidenčním pobytu v CEAAC ve Štrasburku, kde v lednu 2016 otevírá výstavu svých prací.

Anna Hulačová
Anna Hulačová
Anna Hulačová

Autor článku: Antonín Řehoř

Autor fotografií: Antonín Řehoř

Publikováno: 06.12.2016

Aktualizováno: 23.08.2019