První Osobností roku 2016 se stala Anna Hulačová z Kasejovic

Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 získala dvaatřicetiletá Anna Hulačová.

První Osobností roku 2016 se stala Anna Hulačová z Kasejovic

V patnáctileté historii soutěže je zatím nejmladší laureátkou a současně – po loňské Evě Koťátkové – teprve druhou ženou, která ocenění získala. Odborná porota Hulačovou ocenila za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého i za sérii menších výstav v galeriích etc. a INI a ve venkovní galerii Proluka v pražských Vršovicích.
„Anna Hulačová je jednou z nejvýraznějších umělkyň nastupující generace. Ve své tvorbě nápaditě propojuje lidové umění s modernistickou tradicí a originálním způsobem aktualizuje možnosti sochy jako média současného umění,“ vysvětluje výběr zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. „To, že jsme Annu ocenili i za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého, není myšleno jako polemika s rozhodnutím mezinárodní poroty. Ostatně vítěz Chalupeckého ceny Matyáš Chochola se v našem hlasování umístil na sedmé příčce, což je lepší výsledek, než kterého dosáhla většina laureátů v minulých ročnících,“ dodává.
Anna Hulačová je absolventkou pražské Akademie výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Od roku 2015 ji zastupuje pražská galerie Hunt Kastner, která ji v loňském roce s úspěchem prezentovala také na veletrhu ve švýcarské Basileji. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků. V březnu letošního roku se Anna Hulačová představí na výstavě v berlínské galerii Meyer Riegger na společné výstavě s již zesnulým Jánem Mančuškou.

Autor článku: Převzato z tisku

Autor fotografií: Archiv

Publikováno: 09.02.2017

Aktualizováno: 23.08.2019